Rituál ukončení kojení

Vnímám, že kolem toho, jak dlouho bychom měly své děti kojit, panuje spousta různých přesvědčení. I já jsem měla na začátku mateřství pocit, že to tak budu chtít mít co nejdéle, ideálně napořád. 🙂

Ale změna je život a když přijde silný impuls, vždy ho následuji.

Už jsem se na své cestě životem naučila, že těmto impulsům mám věřit, že pochází z mého „vyššího já“, které přesahuje mou mysl a vede mě správně tak, abych byla co nejvíce v souladu.

A tak když jsem si po 14 měsících velmi intenzivního kojení ve dne v noci – v podstatě po dvou až třech hodinách – najednou uvědomila, že už mi to bere dost energie a už mi to i přestává být pohodlné, přišel jasný impuls toto období ukončit. Od pár kamarádek jsem slyšela příběhy postupného odstavování v řádu měsíců, ale cítila jsem, že toto není má cesta.

Miluji se pro něco rozhodnout a hned to uskutečnit. 🙂 A na to jsou úžasnými pomocníky RITUÁLY. Jeden takový rituál jsem byla vedena udělat a toto intenzivní období tak ze dne na den ukončit.

Rituál je pro mě vědomé zastavení se, vytvoření posvátného prostoru, kdy máme jasný záměr a tomu dáváme plnou pozornost. A pak už se necháme vést svou intuicí.

Ačkoli mám v sílu rituálů velikou důvěru, to, jakým stylem tento „rituál ukončení kojení“ zafungoval, mě ohromilo.

Protože žijeme ve Švýcarsku na horách a miluji propojovat se s přírodou, tak kdykoli mám čas pro sebe, vyjedu lanovkami co nejvýš – dává mi to určitý nadhled – a prozkoumávám místa, která jsem donedávna znala jen v zimě (několik let jsme tu trávili prosinec – duben, než jsme se rozhodli zůstat celoročně).

Jedno takové místo si mě ihned zavolalo jako ideální místo pro tento rituál. A tak jsme se tam se synkem vydali. Ačkoli byl Samuel v podstatě ještě miminko, vysvětlila jsem mu, že si jdeme udělat spolu malý rituálek a že je to dnes naposledy, kdy pije mlíčko, protože ho spolu vrátíme Matce Zemi, poděkujeme za něj a od té chvíle bude jíst už normálně s námi.

Ráda během rituálů zahrnuji všechny elementy – vodu, zemi, oheň i vzduch. A tak jsme se oba v potůčku omyli, já jsem Samuelka naposledy vědomě nakojila, odstříkala jsem trochu mléka jako dar zemi a jako poděkování, že jsem tento dar mohla využívat – a že jsem ho měla pořádnou hojnost! 🙂

Zapálila jsem palo santo (posvátné vykuřovadlo, které jsem si dovezla z pobytu v peruánské džungli) – tím jsem se propojila s elementem vzduchu – se záměrem, ať mi jsou ukázány jiné nové formy propojování se s mým miminkem – které doteď bylo skrze proces kojení velmi intenzivní. Tančila jsem a radovala jsem se z nastávajícího období, z toho, jaké krásné nové možnosti a nová učení přinese.

Propojila jsem se i s ohněm a tím jsem transformovala uplynulé období – s velikou vděčností za vše, co přineslo.

Věděla jsem, že rituál bude nějaký čas doznívat a že se věci budou nastavovat nově pro nás pro oba, že budeme hledat nové cesty propojování se a komunikace. Musím ale říct, že mě až udivilo, jak to můj roční syn pochopil – a po našem společném rituálu se už mléka vůbec nedožadoval.

To, že jsem udělala jasné rozhodnutí, za kterým jsem si stála, způsobilo, že to Samuel automaticky přijal. Pro mě to bylo opět krásné utvrzení v tom, že když máme jasno – a ideálně sebe na prvním místě – tak se celý vesmír přizpůsobí a seskládá tak, aby nám bylo dobře. A pak je dobře i všem kolem nás. Jak říká můj kamarád- „happy wife – happy life“ 🙂 Prostě šťastná žena je nezbytnost pro šťastnou rodinu.

Ráda bych podpořila všechny ženy v tom, aby se nenechaly až tak ovlivňovat programy typu „jak by se to mělo“ a „perfektní maminka budu, když se absolutně rozdám a obětuji“ … Aby se v tom více uvolnily, nacítily, jak to ony samy v tuto chvíli potřebují – a podle toho jednaly. A budou se dít zázraky! 🙂

Více o tom, jaké techniky používám pro to, abych si i v mateřství udržovala svou energii a byla co nejvíce v souladu se svou esencí, popisuji v e-booku Extatické mateřství.

Jsem aktivátorka svobody & divokosti. Pomůžu Ti navrátit se ke své přirozené záři a žít plně svou svobodnou a divokou duši. Můj příběh najdete zde.
  • Toužíš po tom dokázat se v mateřství uvolnit a začít si ho konečně užívat?

    V tomto e-booku ti přináším inspiraci, jak si udržet svou energii a životní šťávu i v roli čerstvé maminky.

  • Facebook stránka